Ogrzewanie na podczerwień

Ogrzewanie na podczerwień jest metodą ocieplania pomieszczeń bazującą na wykorzystaniu odpowiedniej długości fal podczerwieni, pozwalającej na odczuwanie naturalnego ciepła, identycznego z tym panującym na zewnątrz w czasie lata. Co ciekawe, to samo promieniowanie podczerwone stosowane w ogrzewaniu, powszechnie wykorzystywane jest także w saunach działających na podczerwień (niezwykle popularnych w salonach kosmetycznych), jak i różnego rodzaju urządzeniach przeznaczonych do stosowania w szeroko rozumianej rehabilitacji.

Promieniowanie wykorzystywane do ogrzewania

Ogrzewanie na podczerwień wykorzystuje możliwości promieniowania takie jak zdolność przenikania, załamywania, emitowania oraz odbicia. To właśnie dzięki tym zjawiskom fizycznym ten typ ogrzewania wykazuje się nie tylko bardzo dużą efektywnością, ale również i pozwala na niższe w porównaniu do konwencjonalnych metody wydatki, jakie należy ponieść w celu efektywnego ogrzania pomieszczeń. Co ważne, ogrzewanie elektryczne działające na podczerwień nie ogrzewa w pierwszej kolejności powietrza, jak to ma miejsce w tradycyjnych metodach ogrzewania, co z pewnością stanowi jedną z najbardziej istotnych zalet tego rodzaju ogrzewania. Ogrzewanie na podczerwień w pierwszej kolejności oddziałuje na człowieka i przedmioty znajdujące się w obrębie promieniowania. To właśnie te elementy nagrzewają się najszybciej, po czym powoli oddają ciepło do pomieszczenia, co pozwala nie tylko efektywnie ocieplić pomieszczenie, ale przede wszystkim ciepło to rozłożyć równomiernie.
Co ciekawe, temperatura odczuwalna przez człowieka przy zastosowaniu tego rodzaju ogrzewania jest wyższa niż faktyczna temperatura powietrza. To pozwala na osiągnięcie bardzo wysokiego cieplnego komfortu w czasie znacznie krótszym niż w przypadku standardowych rozwiązań grzewczych.

Dlaczego warto rozważyć zastosowanie ogrzewania na podczerwień?

Korzyści wynikających z zastosowania ogrzewania na podczerwień jest naprawdę bardzo dużo. Jedną z zalet wynikających ze stosowania takiego rozwiązania jest fakt, że w czasie ogrzewania pomieszczeń nie wysusza się powietrze. Ponadto ogrzewanie na podczerwień przyczynia się do dogrzania i wysuszenia ścian, dzięki czemu w dość znaczącym stopniu zminimalizowane zostaje ryzyko powstania grzybów czy pleśni. Ściany bardzo mocno kumulują ciepło dostarczane w wyniku podczerwonego promieniowania, dzięki czemu efektywniej oddają ciepło do pomieszczeń w porównaniu do konwencjonalnych grzejników. Za zalety ogrzewania podczerwonego uznać można także:
– brak konwekcji kurzu, dzięki czemu ogrzewanie na podczerwień idealne będzie zarówno dla alergików, jak i małych dzieci czy osób mających poważne problemy z krążeniem,
– jest to rozwiązanie bardzo ekonomiczne w zastosowaniu,
– wysoką wydajność cieplną,
– możliwość dostosowania temperatury dla każdego pomieszczenia osobno,
– brak różnic w temperaturze pomiędzy różnymi poziomami pomieszczenia.