Ogrzewanie na podczerwień – skuteczny sposób ogrzewania domu i mieszkania

Jeżeli chcemy, aby przestrzeń w naszym domu była ogrzana równomiernie, pragniemy ograniczyć straty ciepła do minimum, a tym samym obniżyć koszta ogrzewania mieszkania powinniśmy zdecydować się na podczerwień. Tego rodzaju ogrzewanie, to nie tylko komfort i oszczędność to również wysoka estetyka, której nie może zapewnić nam ogrzewanie tradycyjne.

Ogrzewanie na podczerwień a grzejniki konwekcyjne

W tradycyjnych systemach ogrzewania poprzez kaloryfery energia cieplna przenoszona jest do powietrza. Po jego ogrzaniu, w okolicy grzejnika, unosi się ono do góry, a na jego miejsce spływa zimniejsze powietrze. Następnie w wyniku ruchu powietrza ciepło rozchodzi się po pomieszczeniu. Główną wadą takiego rozwiązania jest nierównomierne rozprowadzanie energii cieplnej w pomieszczeniu. Różnica w temperaturze między sufitem (gdzie unosi się ciepło) a podłogą może wynieść nawet 5°C. Oznacza to, że pieniądze wydane na ogrzewanie dosłownie znajdują się nad naszymi głowami. Drugą wadą, szczególnie dotkliwą dla alergików,jest przenoszenie się kurzu w wyniku ruchu powietrza.

Ogrzewanie elektryczne poprzez podczerwień działa na innej zasadzie. Panele emitują ciepło w postaci fal elektromagnetycznych, które rozchodzą się po pomieszczeniu bez udziału powietrza. Energia podczerwieni zostanie zmieniona w ciepło w momencie kontaktu z przedmiotami z otoczenia, czyli ze ścianami, meblami oraz nami samymi. Dzięki temu rzeczy są ogrzewane bezpośrednio, a wygenerowana energia nie marnuje się w nieużytkowanej przestrzeni pod sufitem.

Zalety grzejników na podczerwień

• Koszta użytkowania – koszt ogrzewania, jak w przypadku każdego systemu grzewczego będzie zależny od izolacji budynku. Koszt ogrzania starszego typu zabudowy, o większej utracie ciepła, będzie wyższy aniżeli nowoczesnego mieszkania. Mimo to miesięczny nakład finansowy powinien oscylować w granicy od 3 do 5 zł za m2. Zakładając, że ogrzanie m2 kosztować nas będzie 5 zł oraz posiadamy budynek o powierzchni 50 m2 to miesięczny koszt wyniesie 250 zł. W przypadku sezonu grzewczego trwającego 7 miesięcy zapłacimy łącznie jedynie 1750 zł. Ponadto panele grzewcze słynące ze swojej niezawodności nie pociągają za sobą żadnych kosztów eksploatacyjnych. Reasumując, używając podczerwieni uzyskujemy tanie ogrzewanie naszego mieszkania.

• Wysoka efektywność – w grzejnikach konwekcyjnych emitowane ciepło, poprzez powietrze, jest rozprowadzane w sposób nieefektywny. Różnica w temperaturze w pomieszczeniu między sufitem a podłogą może osiągnąć 5 °C. Grzejniki na podczerwień kierując fale elektromagnetyczne jedynie w kierunku strefy użytkowej, czyli przestrzeni, w której funkcjonujemy oraz zmieniające się w ciepło dopiero w momencie kontaktu z przedmiotami eliminuje ten problem. Dzięki temu energia cieplna nie jest marnowana na ogrzanie sufitu. Poprzez swoją wysoką efektywność panele na podczerwień gwarantują różnice w temperaturze nieprzekraczającą 1 C.

• Niezrównane walory estetyczne – panele na podczerwień odznaczają się bardzo wysoką estetyką. Dzięki zastosowaniu w produkcji nanotechnologii ich grubość nie przekracza 3 cm. W zależności od naszych preferencji panele mogą stać się niemalże niewidoczną częścią naszego mieszkania, szczególnie jeżeli zdecydujemy się na ich instalację na suficie. Z kolei umiejscawiając je na ścianie staną się elementem świetnie podkreślającym charakter pomieszczenia. Szczególnie jeżeli zdecydujemy się na nadanie panelom walorów dekoracyjnych. Jest to możliwe, między innymi poprzez ich pomalowanie. Panel grzewczy może więc stać się prawdziwym dziełem sztuki. Przesyłając producentowi plik ze zdjęciem, czy też pocztówkę, która ręcznie zostanie przeniesiona na panel uzyskamy prawdziwy obraz. Ponadto posiadając mieszkanie w stylu nowoczesnym możemy zainstalować w oświetlenie w postaci paneli LED, które nadadzą systemowi grzewczemu niepowtarzalnego charakteru.

• Prostota obsługi – wraz z panelami grzewczymi montowany jest zintegrowany z nimi programator. Możemy za jego pomocą ustawić odpowiednią temperaturę oraz czas pracy. Co ważne temperatura może być ustawiana indywidualnie do każdego pomieszczenia oraz zmieniać się, zgodnie z ustawieniami, w ciągu doby. Wyjeżdżając na wakacje lub jadąc do pracy programator może obniżać poziom temperatury przynosząc nam realne oszczędności. Krótką chwilę przed naszym powrotem, bez konieczności naszej ingerencji, może przywrócić standardową temperaturę. Dzięki temu zawsze wracając do domu doświadczymy przyjemnej temperatury oraz oszczędzamy w czasie naszej nieobecności.