Jeśli ogrzewanie elektryczne, to tylko panele na podczerwień

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że można ekologicznie ogrzewać swój dom i to w relatywnie ekonomiczny sposób. Nie chodzi tutaj wcale o ogrzewanie gazowe czy też ekogroszkiem, ale o ogrzewanie na podczerwień. Cieszy się ono coraz większą popularnością, chociaż nadal stosunkowo mało osób korzysta z tej alternatywnej metody ogrzewania. Dlaczego, skoro jest to tak skuteczny i niezwykle wygodny sposób? Najczęściej problem tkwi w niewiedzy. Nie brakuje osób myślących o tym, że w celu zamontowania instalacji typu infrared konieczne będzie wydanie sporej ilości pieniędzy i wykonanie pracochłonnego remontu. Nic jednak bardziej mylnego.

Jeśli ogrzewanie elektryczne, to tylko panele na podczerwień

Mówiąc o ogrzewaniu wygodnym i łatwym w obsłudze, zapewniającym komfortowe warunki i relatywnie ekonomicznym, nie można nie wspomnieć o ogrzewaniu na podczerwień. Za pomocą promienników podczerwieni ogrzewane są zarówno domy, jak również hale produkcyjne, garaże, hotele, galerie handlowe, ogródki piwne czy też nawet kościoły. Ogrzewanie na podczerwień idealnie sprawdza się w przypadku małych przestrzeni, jak również obiektów wielkokubaturowych. Niezależnie od rodzaju wnętrza ciepło odczuwalne jest natychmiast. Nie ma mowy o konieczności czekania na to, aż całe pomieszczenie nagrzeje się do komfortowej temperatury, jak ma to miejsce w przypadku ogrzewania konwencjonalnego. Tradycyjne systemy grzewcze są znacznie mniej wydajne, o czym przekonało się już tysiące osób. Ogrzanie dużego pomieszczenia, jaką jest przykładowo przestronna hala produkcyjna, jest bolączką wielu przedsiębiorców. Koszty z tym związane potrafią pochłonąć w skali roku bardzo dużą część firmowego budżetu. Warto zatem zainteresować się ogrzewaniem na podczerwień. Chociaż jest ono ogrzewaniem elektrycznym, to jednak stosunkowo ekonomicznym. Z całą pewnością jest to znacznie tańsze rozwiązanie niż ogrzewanie tradycyjne.

Same promienniki podczerwieni nie są źródłem ciepła i nie ma co się spodziewać tego, że będzie można się przy nich wygrzewać, jak ma to miejsce chociażby przy tradycyjnym grzejniku, piecu kaflowym, kominku czy kotle. Energia zamieniana jest w ciepło dopiero w momencie zetknięcia się fali podczerwonych z powierzchnią. To właśnie ta powierzchnia zaczyna się nagrzewać i oddawać ciepło do otoczenia. Co może być tą powierzchnią? Otóż praktycznie wszystko – podłoga, ściany, sufit, meble czy też nawet ludzie. Niezaprzeczalną zaletą ogrzewania na podczerwień jest to, że energia nie jest w żaden sposób tracona, ale trafia od razu do odbiorcy. Nie jest ona marnowana najpierw na ogrzewanie powietrza.